Kontrowersje wokół nowego muralu przy ulicy Polnej. Zestawiono Korfantego z Grażyńskim
Kontrowersje wokół nowego muralu przy ulicy Polnej. Zestawiono Korfantego z Grażyńskim
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Kontrowersje wokół nowego muralu przy ulicy Polnej. Zestawiono Korfantego z Grażyńskim

Na ścianie budynku przy ulicy Polnej 19 powstał nowy mural, zrealizowany na zlecenie Muzeum Powstań Śląskich. Władze muzeum nie spodziewały się tak negatywnego odbioru miejskiej sztuki – kontrowersje wzbudziło umieszczenie na jednym muralu Wojciecha Korfantego i Michała Grażyńskiego, którzy byli zaciekłymi wrogami.

Dwaj wrogowie na jednej ścianie

Murale najczęściej cieszą oko mieszkańców – Muzeum Powstań Śląskich nie spodziewało się, że w przypadku ich najnowszego muralu będzie zupełnie inaczej. Powodem oburzenia mieszkańców jest umieszczenie na jednym muralu Wojciecha Korfantego i Michała Grażyńskiego. Po przejęciu władzy przez Sanację po przewrocie majowym, Korfanty został uznany za wroga. Grażyński i Korfanty nie ukrywali wzajemnej nienawiści – mimo iż obaj działali dla dobra Śląska, byli zaciętymi politycznymi przeciwnikami. Grażyński bezpośrednio przyczynił się do aresztowania Korfantego.

Wyjaśnienia Muzeum

Informacją o powstawaniu muralu Muzeum Powstań Śląskich podzieliło się 3 dni temu w swoich mediach społecznościowych. 

- Choć Korfanty i Grażyński nie zgadzali się w kwestiach politycznych, nie ulega wątpliwości, że obaj odegrali kluczową rolę w historii regionu.  Ich spory i kontrowersje również odzwierciedlają bogactwo i złożoność życia politycznego tamtych czasów.

Muzeum uzasadnia, że celem muralu jest przypominanie o tych ważnych dla Śląska postaciach, mimo ich wzajemnych animozji. 

- Nasz mural ma na celu uczcić ich znaczenie dla Śląska, jednocześnie ukazując tę różnorodność poglądów, która wpłynęła na rozwój regionu. Pragniemy, aby ten mural stał się miejscem refleksji nad historią, polityką i wielowymiarowością ludzkiego działania – czytamy w poście opublikowanym na FB muzeum.

Mieszkańcy wyrazili swoje mieszane uczucia wobec nowego muralu pod postem opublikowanym przez muzeum. 

- Grażyński?! Naprawdę? Razem z Korfantym? Nie zawsze się zgadzali?! Przecież to byli zaciekli wrogowie. Ten sanacyjny aparatczyk zwalczał górnośląskich urzędników i trafił na wyspę węży w Szkocji.

- Takie zestawienie tych postaci nie powinno mieć miejsca.

- Jeżeli chodziło wam o przybliżenie społeczeństwu historii Śląska to, moim zdaniem, tym muralem uczyniliście więcej szkody niż pożytku. A może celem było, tak jak było to robione kilkadziesiąt lat temu, dalsze skłócanie Ślązaków? Jeżeli tak, to mocodawcy tego pomysłu mogą być z was dumni

Swoją opinię wyraził również radny miasta Świętochłowice, Łukasz Respondek, który nazwał zestawienie Korfantego z Grażyńskim na jednym muralu „wstydem dla Ślązaków”.'

Jakie będą dalsze losy muralu? Czy głośny sprzeciw mieszkańców sprawi, że zostanie on zmodyfikowany? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / Muzeum Powstań Śląskich, FB Łukasz Respondek

Komentarze (9) DODAJ

srywok
bardzo dobrze ujęte w sam punkt"Cóż za buta polskich władz, nieprawdopodobne!"Bo ślonzoki na ślonsku we naszym Hajmacie niy momy nic do godki łod ponad 100 lot.
srywok napisał/a:
krist
gościu namawiasz do przestępstwa a za to jest paragraf więc uważaj
krist napisał/a:
mister
Ten mural jest słaby bardzo. Nawet bardzo słaby .
mister napisał/a:
psychofans
Z Wyzwolynio daleko niy mom, żeby farbom gichnońć w to [...]stwo.
psychofans napisał/a:
mariola
Żenada. Tak jest gdy do kierowania regionalną jednostką muzealną, powołuje się partyjną osobę nie znającą historii regionu.
mariola napisał/a:
gość
nie no korfanty z grażyńskim początkowo działali wspólnie. obaj mają krew na rękach i nie chodzi mi o polską wojnę kompaktową przebierańców zwaną powstaniem, ale zwykłe morderstwo przeciwnika politycznego. korfanty go wskazał i dostał za to jego drukarnię, grażyński jak na pospolitego bandytę własnoręcznie mordował ze swoimi siepaczami. właśnie ten trzeci jako wyrzut sumienia powinien też się znaleść na tym muralu. i jeszcze jedno: prezydent miasta jak i dyrektor muzeum tym muralem pokazują niewiedzę i brak poszanowania dla historii . generalnie wyszedł z nich poltonizm i szmaciarstwo w jednym- nie zapomnimy i czekam na kandydata , który obieca zamalowanie tych beszczelnych zawiślańskich bazgrołów. no są jeszcze "kibice " ruchu chorzów zobaczymy czy mają jaja!
gość napisał/a:
slazok
Co się Dziwisz,prezydent górole i nie zno historii że Śląska,a tym z nadania partyjnego i robi co mu Połówki korzą
slazok napisał/a:
autochtōn3rd
Mam nadzieję, że duch Kupki będzie straszył tych, którzy przyczynili się do popełnienia tych "dzieł".
autochtōn3rd napisał/a:
autochtōn2rd
Kto wydaje zgody na malowanie tych głupot na budynkach!? Zdrajca Korfanty i antyślązak na jednym malunku - cała prawda o świadomości miejskich władz odnośnie śląskiej historii. A tłumaczenie muzeum wręcz śmieszne i urągające inteligencji. Zgodnie z ich tokiem myślenia można przyjąć, że i Adolf H. może zostać utrwalony na muralu. Cóż za buta polskich władz, nieprawdopodobne!
autochtōn2rd napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe