Świętochłowice: Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Świętochłowice: Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny, przemarsz pod pomnik w parku Heiloo, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz koncert "Niepodległość w dźwiękach" - tak świętochłowiczanie uczcili tegoroczne Święto Niepodległości.

Uroczystości związanez obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele Parafia NSPJ w Piaśnikach. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik w parku Heiloo. W przemarszu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i poczty sztandarowe.

- Kwiaty, które złożyliśmy przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Parku Heiloo są symbolem hołdu i czci, które  oddajemy dziś poległym w obronie naszej ojczyzny. Symbolem podkreślającym wartość wolności i niepodległości były białe gołębie, które pofrunęły nad naszym miastem - napisał prezydent Świętochłowic - Daniel Beger. 

Podczas uroczystości prezydent wręczył dyplomy tegorocznym kadetom II LO z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja w Świętochłowicach, którzy złożyli przysięgę.

- Dziękuję wszystkim zgromadzonym za udział w uroczystościach: duchowieństwu z ks. dziekanem na czele, przewodniczącemu Rady Miejskiej i Radnym, Komendantom służb mundurowych, pracownikom oświaty i jednostek publicznych, przedstawicielom organizacji pozarządowych, licznym pocztom sztandarowym i wszystkim Mieszkańcom - napisał prezydent Świętochłowic.

Później mieszkańcy Świętochłowic wspólnie odśpiewali hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. Na scenie natomiast podczas koncertu "Niepodległość w dźwiękach" zaprezentowali się młodzi świętochłowiccy artyści.

- Wspólne świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości to nie tylko oficjalne, miejskie uroczystości. To również setki kotylionów wykonanych przez pracowników Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach, które pięknie prezentowały się podczas wspólnego śpiewania hymnu przez mieszkańców Miasto Świętochłowice oraz rodzinnego świętowania w ramach plenerowego koncertu "Dźwięki Niepodległości" w wykonaniu podopiecznych Młodzieżowy Dom Kultury w Świętochłowicach - napisał Daniel Beger. 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. 

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / UM Świętochłowice

Komentarze (11) DODAJ

miejscowy
Życzę Polsce jak najszybszego odzyskania niepodległości, żeby np. mogła wydobywać własny węgiel, w potrzebnej ilości, a nie musiała sprowadzać minerały na których "śpimy" z drugiego końca świata. Chociaż jak patrzę na dzisiejszy rząd, a także opozycję, to obawiam się, że przyjdzie nam poczekać następne 123 lata. Albo i dłużej
miejscowy napisał/a:
gulikmajster
Echt ślonzoki tego szajsu niy fajrujom!Tam byli wazeliniorze i takie co korzaść z tego systemu majom.
gulikmajster napisał/a:
karolina
Naprawdę piękna impreza. Brawa dla władz miasta za organizację. Widok Kostempskiego z jego "żołnierzykami" pod publiczkę, lepiej by wyglądał z bransoletkami na rękach.
karolina napisał/a:
ewa
No żenujace to bylo jak stał koło koscioła,ale nikt do niego nie podchodził
ewa napisał/a:
gość
beger jak zawsze bredzi. tzw powstańcy nie bronili swojej ojczyzny, tylko napadali na sąsiedni kraj w celu "zbudowania" jakiejkolwiek gospodarki. nie szanuję ani powstańców, ani aktualnych władz, ani narodu który musi pisać historię polityczną od nowa i wstydzi się swojej histori. niczym nie różni się od związku radzieckiego i rosji putina. pytsk!
gość napisał/a:
kalor lagerfjeld
Widzę że kto by nie rządził tym miastem to marszę ze zgonionymi dziećmi ze szkoły i pracownikami urzędów "zachęconymi" ewentualnym brakiem premii są już tradycją w naszym mieście.
kalor lagerfjeld napisał/a:
rodzic
Dzieci były dumne bo składali przysięgę.
rodzic napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe