Świętochłowiccy policjanci uczą młodzież, jak walczyć z hejtem i mową nienawiści
Świętochłowiccy policjanci uczą młodzież, jak walczyć z hejtem i mową nienawiści
Świętochłowiccy policjanci uczą młodzież, jak walczyć z hejtem i mową nienawiści
Świętochłowiccy policjanci uczą młodzież, jak walczyć z hejtem i mową nienawiści
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Świętochłowiccy policjanci uczą młodzież, jak walczyć z hejtem i mową nienawiści

Policjanci ze Świętochłowic spotkali się z uczniami, by porozmawiać o hejcie i mowie nienawiści. Ważna lekcja dla młodzieży o konsekwencjach przemocy słownej i cyberprzemocy.

W jednej ze szkół podstawowych w Świętochłowicach odbyło się ważne spotkanie, które może mieć realny wpływ na życie młodych ludzi. Policjanci z miejscowej komendy przeprowadzili prelekcję poświęconą hejowi, dyskryminacji oraz mowie nienawiści – zjawiskom, które coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej i internecie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie mogą być skutki takich zachowań i jak skutecznie się przed nimi bronić.

Edukacja młodzieży w Świętochłowicach

Przeciwdziałanie przemocy słownej i dyskryminacji to jedno z kluczowych zadań policjantów zajmujących się profilaktyką. W Świętochłowicach działania edukacyjne prowadzone są regularnie w szkołach. Tym razem mundurowi odwiedzili Szkołę Podstawową nr 4. Celem było uświadomienie młodzieży, czym są zjawiska hejtu i mowy nienawiści, kto może stać się ich ofiarą i dlaczego reagowanie na takie sytuacje jest tak ważne.

Podczas spotkania funkcjonariusze opowiadali nie tylko o konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść nawet niepełnoletni sprawcy, ale także o emocjonalnych skutkach dla ofiar. Dzieci i młodzież mają prawo do ochrony i wsparcia – zwłaszcza w sytuacjach, które przekraczają granice zwykłego konfliktu czy żartu.

Hejt w internecie – jak reagować i gdzie szukać pomocy?

Hejt nie jest niewinną zabawą. Wulgaryzmy, obelgi czy życzenia śmierci publikowane w sieci mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych u ofiar, zwłaszcza młodych. Jak podkreślili policjanci ze Świętochłowic, granicą wolności słowa jest prawo – a wypowiedzi zawierające groźby, zniewagi czy nawoływanie do nienawiści mogą stanowić przestępstwo.

Co ważne, większość takich spraw ścigana jest z oskarżenia prywatnego – oznacza to, że pokrzywdzony (lub jego opiekun) musi złożyć wniosek do sądu. Mundurowi zachęcali, by nie ignorować takich sytuacji, a reagować – zgłaszać przemoc, wspierać ofiary i rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą internet.

Świętochłowice mówią „nie” nienawiści

Profilaktyka wśród dzieci i młodzieży to nie tylko obowiązek, ale też realna szansa na zmianę społecznych postaw. Dzięki takim spotkaniom, jak to w Świętochłowicach, młodzi ludzie uczą się empatii, odpowiedzialności i konsekwencji swoich działań. To wiedza, która może ich ochronić – zarówno przed byciem ofiarą, jak i sprawcą hejtu.

Autor / Źródło
Sara Synowiec / KMP Świętochłowice

Komentarze (3) DODAJ

anna
niestety największa mowa nienawiści jest przez polityków np.Nitras katolików trzeba opiłować za takie słowa powinien odpowiedzieć karnie
anna napisał/a:
smutek
Powinni uczyć ich również poszanowania dla miejskiej infrastruktury , do własności prywatnej i języka polskiego .Proszę zobaczyć dziś park na Piaśnikach , zdemolowana ławka , jakby buldożer po niej przejechał .Ileż to złości i głupoty musi być w ludziach tak niszczących swoje otoczenie .Jeżeli nie będzie PIESZYCH patroli policji to obawiam się ,że budowana tężnia też zostanie zniszczona . Panie prezydencie , monitoring i patrole bo PATOLOGIA zawładnęła parkiem
smutek napisał/a:
separatysta
Jynzyk okupanta szanować? Ty mosz ipi
separatysta napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe