Bezpłatnie sprawdzisz stan pojazdu przed wyjazdem!
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Przed zakupem używanego auta sprawdź jego historię

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu lub innego pojazdu, pamiętaj, by sprawdzić jego historię – od daty pierwszej rejestracji, przez terminy kolejnych badań technicznych i zawierania umów ubezpieczeniowych, po ostatnie wydarzenia, w których auto brało udział. Teraz jest to bardzo proste – wystarczy zajrzeć do bezpłatnej bazy - historiapojazdu.gov.pl

O usłudze
Co to jest usługa „Historia Pojazdu" i kto może z niej skorzystać?

„Historia Pojazdu" to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać trzy dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer VIN - jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.

Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia. Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

 

Autor / Źródło
Sylwia Machowska / historiapojazdu.gov.pl

Komentarze (4) DODAJ

marek
fajna jest historia tej hondy po delfinie dużo widziała
marek napisał/a:
qp
Janusze wystarczy nie byc chciwym i łapać sie na OKAZJE samochodow sprowadzonych ktore po kosztach i zysku handlarzy kosztuje ....MNIEJ NIZ NA RODZIMYM RYNKU.
qp napisał/a:
jasiu
Niestety historii spoza naszego kraju nie sprawdzisz na tym portalu, a szkoda. Sam się przekonałem sprawdzając potencjalny zakup. Niby wszystko OK, a po sprawdzeniu tego samego auta na płatnej stronie okazało się, że auto z fabryki wyjechało z innym silnikiem i tapicerką, a wg historiapojazdu.gov.pl wszystko było OK. Poza tym dowiedziałem się o szkodzie w DE na wysokość ponad 10.000 euro. Przydatna stronka ale niewiele nam powie.
jasiu napisał/a:
ze Świon
Teraz to bardzo proste, wystarczy zajrzeć do historii pojazdu.... ktoś sie jaja robi??? Historia pojazdu w takiej formie działa juz od minimum 4-5 lat a może nawet więcej! A może redaktor dopiero skończył szkołę i coś odkrył i postanowił napisać newsa :)
ze Świon napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe