Przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach stanęły tablice po śląsku
Przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach stanęły tablice po śląsku
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach stanęły tablice po śląsku

W lipcu 2021 roku tablice po śląsku stanęły przed Urzędem Miejskim w Bytomiu. Ustawiono je w 101. rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, kiedy to w regionie obchodzony jest Dzień Śląskiej Flagi. Teraz na taki sam krok zdecydowały się Świętochłowice.

Tablice po śląsku stanęły przed gmachem świętochłowickiego urzędu

Przypomnijmy, że pomysłodawcą święta śląskiej flagi był nieżyjący już Marek Plura, który zabiegał o uznanie śląskiego za językregionalny. W Bytomiu montaż tablic po śląsku zaproponował Dobromir Kaźmierczak, jeden z bytomskich społeczników. W Świętochłowicach była to także oddolna inicjatywa.

Tablice informujące o tym gdzie w Świętochłowicach znajduje się siedziba prezydenta miasta, Rady Miasta oraz magistratu odsłonięto w miniony piątek 8 września.

- Dzięki inicjatywie Kamila Jarząbka, lidera Związek Aktywistów Śląskich oraz pracom zespołu eksperckiego, w skład którego weszli m.in. Monika Kassner, Rafał Adamus oraz pracownicy Urzędu Miejskiego odsłoniliśmy tablice w języku śląskim – poinformował Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

 

 

Związek Aktywistów Śląskich zaznacza, że tablice umieszczone przed wejściem do świętochłowickiego magistratu są pierwszymi legalnymi i „zgodnymi z literą prawa tablicami w języku śląskim”.

- Prace nad projektem trwały kilkanaście miesięcy! Dzięki zaangażowaniu prezydenta miasta Daniela Begera oraz urzędników magistratu mamy pewność, że pod względem prawnym - nie ma się do czego doczepić, dlatego każdego regionalistę z miast Górnego Śląska zapraszamy już do skorzystania z naszego projektu oraz dostępu do dokumentów już w samym UM. Z chęcią też pomożemy w realizacji takich tablic w innych miastach naszego regionu – zaznaczają przedstawiciele Związku Aktywistów Śląskich.

Jak dodali, w prace nad składnią językową i analizą projektu zaangażowana była specjalnie stworzona grupa ekspertów, w skład której weszły osoby związane z tworzeniem języka śląskiego - Rafał Adamus, Pro Loquela Silesiana, opinię dla zapisu zostały wydane przez Hynryka Jaroszewicza oraz Artura Czesaka, a nad stylistyka i składnią czuwała Monika Kassner oraz wybrani naczelnicy Urzędu Miejskiego. Z kolei wydruk herbu Gōrnego Ślōnska to zasługa firmy Remar Reklamy.

 

 

Jedną z osób uczestniczących w pracach była Monika Kassner, historyczka i polonistka, a także działaczka społeczna i dziennikarka pisząca po śląsku. Jest autorką m.in. książek dla dzieci: przygodowo-historycznej „Zaginione perły księżnej Daisy” oraz popularno-naukowej „Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat. Dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski”, a także kryminału retro „Sprawa Salzmana. Trup, którego nie było” i „Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała”.

- Z ojcem i matką wyjątkowego projektu. Ja byłam tylko ciocią.. Dzięki też Rafał Adamus za wkład merytoryczny, Hynryk Jaroszewicz i Artur Czesak za wyczerpujące opinie naukowe, Daniel Beger za zielone światło dla złoto-modryj inicjatyw – napisała w mediach społecznościowych Monika Kassner, znana świętochłowicka pisarka i historyczka.

 

 

Autor / Źródło
Magdalena Majeranek / UM, FB Związek Aktywistów Śląskich, FB Daniel Beger,

Komentarze (14) DODAJ

kurde bele
Ernest to jes dobre pytanie "Eli cie piecze skuliż tabliczki po naszymu, synek."jo ci powjym i tukej sie byrgemajstra spytom,eli te tabulki po wyborach uostanom stoć.
kurde bele napisał/a:
jorg
kto za to zapłacioł?
jorg napisał/a:
aborygen ze o/s
Pojakymu tych tabulek niy przikrynciyli do fest do ściany,co śrobek brało.Tyn sztynder to ino na parada i pory tydni.
aborygen ze o/s napisał/a:
autochtōn4th
Super, małymi kroczkami do normalności :)
autochtōn4th napisał/a:
autochton-jo je stond
widać że to taki woszt welunkowy.Tyn sztynder ze tymi tabulami po welunku wartko sie straci i tyla ślonzoki s tego bydom mjeli.A kaj naszo godka i nauka naszych bajtli po ślonsku i historii regionu.Poltonie majom nos kajś!!!
autochton-jo je stond napisał/a:
rudik
Cud! Nie po rusku ukraińsku!Przed wyborami to sie przypomnieli że tu ślonzoki żyją, a nie rusy i poloki ino
rudik napisał/a:
olo
Celny komentarz.
olo napisał/a:
tak ino
"Urzond" to takie trocha naciongane. Raczyj amt.
tak ino napisał/a:
gość
jeronie, mały szyld po naszymu i zespół "ekspertów" pracujący miesiącami. ta tablica gorole czy marsjanie stawiali? a na marginesie : dwie tabulki po śląsku i [...]ne murale klawiszy polskości...no i na koniec pytanie o tablice w prawdziwej godce prawdziwych mieszkańców tego miasta oberschlaesch?
gość napisał/a:
ernst
Eli cie piecze skuliż tabliczki po naszymu, synek..
ernst napisał/a:
gość
po naszymu, po waszymu, po poltońsku... nawet po klingońsku nie zmieni nic. małpa dalej tyn zygarek rozd..... !
gość napisał/a:
szok
no i git
szok napisał/a:
ecik
Ciekaw jestech ino czy 2 maja będzie tam wisieć ślonsko fana
ecik napisał/a:
autochtōn4th
Naszŏ fana wieszōmy 15-go lipiynia, nale przed amtym powinna wisieć 365 dni we roku
autochtōn4th napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe