Świętochłowice utraciły płynność finansową - miasto czeka ostre zaciskanie pasa
Dodano:
Czas czytania: 11 min.

Świętochłowice utraciły płynność finansową – miasto czeka ostre zaciskanie pasa

Ponad 120 milionów złotych zadłużenia, 20,5 miliona złotych nieuregulowanych faktur, rozgrzebane inwestycje, skutki niegospodarnego zarządzania miastem – to stan Świętochłowic, z jakim musi uporać się wybrany jesienią nowy prezydent, Daniel Beger. Wszystko wskazuje na to, że miasto czeka teraz ostre zaciskanie finansowego pasa.

Podczas zwołanej dzisiaj konferencji prasowej, a także później, podczas sesji Rady Miasta, prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował o krytycznej sytuacji miasta oraz o zagrożeniach, jakie niesie brak płynności finansowej – a z zaprezentowanych danych wynika, że to położone w sercu aglomeracji śląskiej miasto jest teraz w poważnych kłopotach.

Daniel Beger: w skarbcu mamy 20 milionów długu i żadnych pieniędzy

Kiedy trzy miesiące temu zasiadałem w fotelu prezydenta Świętochłowic okazało się, że w skarbcu mamy 20 mln długu i żadnych pieniędzy. Tych faktur do zapłacenia było 20,5 miliona złotych. Ten dług to przede wszystkim składki na KZK GOP, niezapłacone faktury za za remont budynku Urzędu Pracy, za remont fontanny. Była to również kwestia prolongat ZUS-owskich, które jak się okazało od wielu lat są realizowane. To wszystko sprawia, że miasto w zasadzie utraciło płynności finansową. Utrata płynności finansowej sprawia, że w zasadzie nie mamy pieniędzy na bieżące wydatki, bo musimy spłacać długi naszych poprzedników – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Kłopoty finansowe Świętochłowic nie zostały też zlekceważone przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która jeszcze w czerwcu negatywnie oceniła wykonanie budżetu miasta za rok 2017, a prowadzona od listopada do lutego kontrola dokumentacji z ostatnich pięciu lat również także wskazała wiele przykładów niegospodarności. Efektem kontroli są negatywne opinie wsprawie budżetu miasta za 2018 rok, wieloletniej prognozy finansowej do roku 2037 oraz w kwestii możliwości sfinansowania deficytu budżetowego w bieżącym roku.

Protokół RIO wykazuje cały szereg niegospodarności i nieprawidłowości, w tym np. brak dokumentów, na podstawie których opłacano urzędników, nieproporcjonalne nagrody, a nawet brak inwentaryzacji sprzętu, co skutkuje tym, że miasto do końca nie wie, czego mu na stanie brakuje. Efektem braku inwentaryzacji jest np. zaginięcie wartego około 16 tysięcy złotych drona, zakupionego z publicznych pieniędzy. Dotych kwestii niegospodarności można dorzucić jeszcze zakupienie limuzyna za bagatela 200 tysięcy złotych czy też absurdalne koszty delegacji do Cannes, Monachium i Chin.

To koszty delegacji, których zupełnie nie rozumiem, bo próbowaliśmy zweryfikować, czy są jakieśich efekty. Do dnia dzisiejszego zastanawiamy się jaki był cel wyjazdów do Cannes, Monachium i Chin – mówił prezydent Daniel Beger – są to zupełnie oderwane od rzeczywistości zobowiązania, które dla gminy nie przyniosły żadnych efektów.

Program naprawczy dlaŚwiętochłowic to ostre cięcia w budżecie i zamrożenie części inwestycji

Jeżeli nie podejmiemy planu naprawczego możemy skończyć jak gmina Ostrowice, czyli jako dzielnica któregoś z miast ościennych – podkreślał w swoich wypowiedziach Daniel Beger, kiedy argumentował konieczność podjęcia drastycznych kroków celem naprawienia tragicznej sytuacji finansowej Świętochłowic.

Chociaż prace nad uszczegółowieniem planu naprawczego dla miasta wciąż trwają już teraz wiadomo, że jednym z jego kluczowych punktów będzie uzyskanie pożyczki z budżetu państwa. Na razie trwają szacunki jakiej wielkości musiałaby to być kwota oraz na jaki okres spłaty udostępniona. Będzie ona zapewne obejmowała przede wszystkim wspomniane zaległości w spłatach, chociaż aby upłynnić finansowo miasto zapewne będzie ona musiałarównież uwzględnić ewentualne inwestycje i zaplanowany budżet na rok 2019. To jednak, czy ministerstwo finansów zgodzi się na udzielenie takowej pożyczki miastu to zupełnie inna sprawa, a niestety bez niej Świętochłowice jako samodzielna samorządowo miejscowość może nie przetrwać.

Program naprawczy to także ostra redukcja wydatków. W samym urzędzie wprowadzono nową strukturę organizacyjną – 17 wydziałów zredukowano do 11, co w tym roku ma dać oszczędność 100 tysięcy złotych, a od kolejnego z tego tytułu w kasie miasta pozostanie dodatkowo 200 tysięcy. Ma być też zaostrzona ściągalność podatków oraz opłat karnych. Dziurę w kasie ma też pomniejszyć prywatyzacja mienia – sprzedaż atrakcyjnych działek może przynieść miastu około 5 milionów złotych przychodu. 

Zaproponowany przez władze Świętochłowic, a później podczas sesji skutecznie przegłosowany, budżet miasta na ten rok jest o około 20 milionów mniejszy, niż ten uchwalony 31 grudnia, a przygotowany jeszcze przez poprzednią ekipę. Ostatecznie dwie sfery na podjętym dziś budżecie zyskują, tj. pomoc społeczna i oświata.

Co do samej oświaty sprawa jest dość osobliwa, ponieważ zakładane przez ekipę poprzedniego prezydenta Dawida Kostempskiego wydatki w tym obszarze w 2019 roku wynieść 47 milionów złotych. Problem polega na tym, że w zeszłym roku wydatki te wynosiły 68 milionów, a do tego od kwietnia 2019 roku nauczyciele mają otrzymać podwyżki – widać więc gołym okiem, że planowane przez poprzednią ekipę finansowanie oświaty w zasadzie nie miało żadnych szans powodzenia.

Wstrzymano remont stadionu, ale rewitalizacja stawu Kalina będzie kontynuowana

Rewitalizacja stawu Kalina to jedna z tych rzeczy, których obecny prezydent nie zamierza na razie porzucać, traktując oczyszczenie tego zbiornika wodnego jako sprawę kluczową i priorytetową. W najbliższym czasie ma być ogłoszony kolejny przetarg, bo niestety do ostatniego, zrealizowanego jeszcze jesienią, nie zgłosił się żaden zainteresowany wykonawca. 

Miasto musi na razie zrezygnować z przebudowy stadionu żużlowego oraz z planowanej budowy centrum przesiadkowego. O koncepcji stadionu na miarę możliwości miasta mówił prezydent Świętochłowic Daniel Beger:

Najpierw najistotniejszą kwestią przy tego typu projektach jest zabezpieczenie finansowe. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją prawdopodobnie kryminogenną – chodzi o podpisanie umowy w momencie, w którym nie było gwarancji finansowych na realizację tego typu inwestycji. Po czterech miesiącach wykonawca zorientował się, że takiej informacji nie ma i na początku lutego przysłał zapytanie, w jaki sposób zagwarantujemy realizację tej umowy. Ja natomiast w dniu podpisywania umowy, czyli 24 października, apelowałem do władz poprzednich, żeby takiej umowy nie podpisywać do momentu, kiedy nie będzie gwarancji finansowych - przypominał Daniel Beger - wówczas wykonawca się nie interesował i takiej gwarancji nie oczekiwał, teraz jej oczekuje, co jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

O tym, że miasto nie ma zabezpieczonych środków na remont stadionu pisaliśmy już 4 października w artykule: Umowa na modernizację stadionu podpisana, ale miasto nie ma zabezpieczonych środków.

Wciąż jest prowadzona inwentaryzacja zasobów mieszkaniowych, bo, jak się okazuje, również w tym obszarze miasto za rządów Dawida Kostempskiego nie prowadziło na bieżąco rejestracji. Wiedza na temat stanu lokalowego Świętochłowic ma być wstępem do uruchomienia ogłoszonych podczas kampanii wyborczej programów takich jak lokal dla przedsiębiorców za złotówkę czy bonifikata dla mieszkańców przy wykupie mieszkań. Na razie wiadomo na pewno, że samo zadłużenie mieszkańców nie płacących czynszu jest o wiele większe, niż to, jakie deklarowała spółka MPGL.

Podczas konferencji zapytaliśmy również prezydenta, czy w związku z taką skalą niegospodarności miasto podejmie jakieś kroki prawne przeciwko obecnemu radnemu a poprzedniemu prezydentowi Świętochłowic, Dawidowi Kostempskiemu:

Czekamy w tej chwili na zalecenie pokontrolne z RIO, natomiast jednocześnie pewne działania zostaną podjęte przez Najwyższą Izbę Kontroli – my te działania zostawimy odpowiednim organom do ścigania tych osób, natomiast wszystko wskazuje na to, że działań niezgodnych z prawem było dużo więcej.

Sesja Rady Miasta skupiła się wokół kwestii budżetowych

Prezydent przedstawił również sytuację przed głosowaniem nad projektem budżetu na rok 2019. Tutaj w dyskusji głos zabrali również radni opozycji, którzy podważali zasadność zmian w budżecie. Radny Łukasz Respondek uznał za bezzasadne porównywanie stanu Świętochłowic do sytuacji, z jakim musiała zmierzyć się gmina Ostrowice, bo tam zadłużenie na jednego mieszkańca wynosiło 25 tysięcy złotych podczas gdy zadłużenie na jednego świętochłowiczanina to nieco ponad 1700 złotych. Wyraził również swój sprzeciw wobec zmian w budżecie względem przebudowy stadionu żużlowego oraz rezygnacji z budowy centrum przesiadkowego.

Może się skończyć tym, że żużel do Świętochłowic nie wróci już nigdy. Wydaje mi się, że my, mieszkańcy Świętochłowic, oprócz przemysłowego rodowodu naszego miasta, mamy poniekąd obowiązek dbać o historię i o promocje miasta i o jego tożsamość, a ta tożsamość jest nierozerwalnie związana ze speedwayem, z czarnym sportem, z żużlem. Uważam, że rezygnacja z remontu stadionu im. Pawła Waloszka doprowadzi do tego, że żużel do miasta już może nie wrócić. W 2007 roku pamiętam speedwayu w Świętochłowicach stanął pod dużym znakiem zapytania, ale dzięki zaangażowaniu społeczników, ludzi związanych z żużlem, ludzi, którzy tą dyscypliną sportu żyją, ten sport udało się w świadomości ludzi zachować. Odkładając go „na półkę” spowodujemy, że być może nie wystarczy już siły społecznikom i kibicom, żeby o ten żużel walczyć – mówił podczas sesji radny Łukasz Respondek.

Do tej kwestii odniósł się również były wiceprezydent a obecnie radny miasta Świętochłowice, Bartosz Karcz, który uznał, że porzucenie projektu budowy centrum przesiadkowego to porzucenie pracy, jaką w ten projekt włożyli urzędnicy oraz on sam. Na ten cel zostało pozyskanych 25 milionów złotych a do skutecznej finalizacji miało w budżecie zabraknąć zaledwie 5 milionów i – zdaniem radnego – pieniądze te należałoby pozyskać w jakikolwiek sposób, aby pozyskanych środków nie tracić i aby ostatecznie centrum przesiadkowe stało się faktem.

Odpowiedział na to prezydent Daniel Beger:

Ja nie uprawiam fikcji politycznej. Dla mnie, jeżeli będziemy mieli gwarancje finansowe, jeżeli będą pozyskane środki na mieszkania komunalne, na stadion, na halę sportową, to te projekty znajdą się w wieloletniej prognozie finansowej. Dzisiaj, w związku z tym, że prowadziliście taką politykę a nie inną, mamy związane ręce. To są zalecenia RIO, która wydała wam negatywną opinię za rok 2017. Taką samą opinię wydałaby nam za pół roku, gdybyśmy dalej uprawiali tą fikcję polityczną. Ja postanowiłem, że nie będę tego robił i skupiam się na projektach, które są realne, a nie wymyślone.

Ostatecznie zaproponowany przez Daniela Begera i jego ekipę budżet miasta został przyjęty stosunkiem głosów: 13 „za” oraz 7 wstrzymujących się.

Zapraszamy do obejrzenia sesji Rady Miasta - dyskusja o budżecie rozpoczyna się w 43 minucie.

 

 

Autor
Wojciech Kocjan

Komentarze (54) DODAJ

nela
Proponuję poprawić czcionki, bo nie da się czytać.
nela napisał/a:
urodzony w świonach
Niewiem,jak to wygląda w praktyce,ale jezeli az tak żle ,to oczekuję zarzutow prokuratorskich dla poprzedniej ekipy,w każdym innym wypadku będzie to zwykłe polityczne oszustwo i szkalowanie poprzedników. No i oczywiscie porzucenie planów przebudowy Łagiewnickiej ,bo nNas nie stac
urodzony w świonach napisał/a:
ojciec
100 dni rządów nowego prezydenta i już taki bajzel. Koleś sobie nie radzi. Totalnie!!
ojciec napisał/a:
cogito
"Dług 102 mln, W TYM 20 mln niezapłaconych faktur". Te liczby się nie sumują i nie dają 120 mln długu.
cogito napisał/a:
to nie ja - to on
Jazgot medialny na zasadzie "mama a on mnie bije"Zasłona dymna dla "a co ja mogę"
to nie ja - to on napisał/a:
ex
to może radny Respondek sam ze swojej gaży ufunduje ten żużel, skoro taki sentymentalny. Już dawno pisałem, że klub żużlowy to zabawka dla bardzo bogatych miast i że bez potężnych sponsorów nie da rady. Nie takie drużyny żużlowe stawały na skraju bankructwa np. Bydgoszcz. Świętochłowice to za małe i za biedne miasto by działał tu żużel. To nie te czasy już. Spójrzmy chociażby na koszty utrzymania zawodników, jakie teraz kontrakty posiadają średniej klasy zawodnicy. A gdzie utrzymanie stadionu, maszyn itd.Mamy piłkę nożną - Skałka gra co raz lepiej i walczy o awans do wyższej ligi. Jest Naprzód - tam trzeba inwestować - o wiele mniejsze koszty. Mamy drużynę speedrowerową, która jest jedną z lepszych w kraju - to nam musi wystarczyć. A Pan Respondek niech przejrzy na oczy - bo sentyment to nie wszystko.
ex napisał/a:
jolka
A poprzedni prezydent - zamiast się odnieść do tego, na swoim FB... śledzi powiązania obecnych władz miasta z PiS.
jolka napisał/a:
jaca
koszmar co ten nowy prezydent wyprawia
jaca napisał/a:
kasia
Ciekawa opinia. A co takiego wyprawia? Próbuje ratować sytuację to źle? Lepiej żeby przyklepał błędy poprzedniego?
kasia napisał/a:
jan
Centrum przesiadkowe jest bardzo ważne. Cóż, miasto zyska 4 mln, lecz nie przybędzie tu inwestorów!! Samo oszczędzanie nie wystarczy. Niektóre kredyty są konieczne!
jan napisał/a:
ciekawy
Gdzie jest niby tych dziesięć komentarzy?
ciekawy napisał/a:
krist
były prezydent powinien przed sądem odpowiedzieć za taką nie gospodarność !!!
krist napisał/a:
v1
Wszyscy radni którzy uczestniczyli w tym złodziejskim procederze okradania miasta powinni zrzec się diet tak zrobiłbym każdy kto ma choć trochę honoru a i sam Pan prezydent powinien obniżyć sobie honorarium jeżeli chce oszczędności.
v1 napisał/a:
na marginesie
Nie znam polityka, który ma honor.
na marginesie napisał/a:
Świętochłowiczanka od urodzeni
Jaki gospodarz,takie miasto.A tych gospodarzy było wielu i tak powoli pozwolili miastu i jego mieszkańcom zbankrutować.Zamiast znależć wykonawców to sprzedają działki,żeby się utrzymać.Tylko,że z tego nie ma zysku.Zwolnić połowę urzędników,bo skoro miasto tonie ,to nie mają nic do roboty,zmniejszyć pensje,a zarząd powinien pracować społecznie.Takiej biedy jeszcze w mieście nie było.Najładniejsze miasto było za PRL.Ulice,czyste,domy były odnawiane dbano o zieleń w mieście.Teraz jedna ruina.Nic w obecnych latach nie zagospodarowano,nie wybudowano,nie znależli inwestorów i tak powoli miasto upadało.Każdy tylko brał pensje i do domu.
Świętochłowiczanka od urodzeni napisał/a:
wiola
Pozdrów tych uli co głosowali na delfina
wiola napisał/a:
malkontent
Na domki fińskie starczy ? Na pasywną halę sportową starczy?
malkontent napisał/a:
muller
gorole Oberschlesien ist Deutsch!
muller napisał/a:
yorvus
Kibicuję temu prezydentowi z całego serca, choć nie mieszkam już w Świętochłowicach, jego poprzednik w normalnym świecie już by siedział od dawna,...... Pamiętajcie po czynach ich poznacie
yorvus napisał/a:
maks
Kaj jest tyn normalny kraj, bo jo takiego niy znom. Do przikładu: Niymcy - Helmut Kohl za korupcja ino zdymisjonowany, Włochy - Berlusconi (imprezowy facet) pozbawiony mandatu senackiego i prawa startowanio w wyborach na 6 lot (akurat w tym roku tyn okres kończy)
maks napisał/a:
miglanc
Zajmijcie się tymi ludźmi, którzy nie płacą za czynsze, którzy jeżdżą na galę. Policja z mandatami, oraz wzmorzona kontrola nic nie zmieni. Jak ludzie zaczną być w porządku to "ok" A jak nie , albo jak ich nie stać to niech Miasto coś z tym w końcu zrobi. Są osiedla baraki i inne miejsca na to. 500+ , to nie wszystko.
miglanc napisał/a:
kwl
Macie swojego prezydenta i teraz się przekonacie!!! Przez 8lat Kostempski coś przynajmniej robił i nie narzekał na to co zostawił Moś. A ta sierota doprowadzi Świony do ruiny, bez imprez, bez wydarzeń bez życia.
kwl napisał/a:
loll
Żużel to tożsamość Świętochłowiczan? Jo po 30 latach w Świonach tego niy odczuwom. Do tego to tak brzmi jakby na Świonach żużel zostoł wymyślony. To już większą tożsamością są ci wędkarze co tam przy skałce od 40 lat stoją. A taką richtig tożsamością to je dziedzictwo Donnersmarcków. Abo ta wieża ciśnień co tam je na gazowni i się sypie.
loll napisał/a:
krzysiek
Nie remont fontanny a budowanie jej od podstaw wraz z placem.Remont PUP jest taka legenda może baśń że podobno ktoś z tamtąd dostał pracę
krzysiek napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe