Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty i "Weekend dla Ukrainy" w ZUS
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty i „Weekend dla Ukrainy” w ZUS

Już od soboty, 26 marca,  będzie dostępny w języku ukraińskim specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. W najbliższy weekend, 26 i 27marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i w niedzielę placówki ZUS w Katowicach i w Chorzowie będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. 

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. Dlatego też już w najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku o świadczenie 500+. 

Weekend dla Ukrainy w ZUS

- W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w Katowicach, Chorzowie. Zapraszamy w godz. od 9:00 do 15:00. Szczegółowy harmonogram dyżurów w pozostałych miejscowościach dostępny jest na naszej stronie internetowej www.zus.pl  - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.  

Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim. 

Duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Ponadto w poniedziałek, 21 marca,  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. 

- Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – wylicza Kopczyńska. 

Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było  wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych

Większość informacji, o które pytali dzwoniący są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim. 

Autor / Źródło
Wioletta Baborska / ZUS

Komentarze (6) DODAJ

b.k
Wiluś "Doradca Finansowy" Spłacać długi kosztem mamy
b.k napisał/a:
pracujący
Rząd ma wyjątkową okazję aby zmienić zasady wypłat 500+ i dać wyłącznie tym co pracują i płacą podatki. Ukraińskie kobiety nic nie chcą za darmo, są tu kilkanaście dni i już podejmują pracę. Patologii powiedzmy dość !!
pracujący napisał/a:
gosia
A ile tych pracujących Ukrainek spotkałeś? Bo ja żadnej, raz były w Biedronce, to je wywalili na zabity pysk, bo się im wydawało że nie muszę znać polskiego. To Polki sprzątają twój syf i cię obsługują w sklepach!!! Ignorancie, sam jesteś patol!
gosia napisał/a:
jolka
Ty chyba żartujesz sobie! Ja pracuję tu 25 lat! I do wszystkiego muszę dopłacać. Z choinki się urwałeś?! Jedna na 100 Ukrainek czy tam innych podejmuje tu pracę, a reszta żyje na koszt takich ludzi jak ja! Dodam że mam 3 dzieci i tylko na jedno dostaję 500+, bo reszta za stara jest. Z torbami puści nas nasz rząd i te ruskie!
jolka napisał/a:
mieszkanka centrum
Jak Ci się kobieto nie podoba to jedź sobie do innego kraju tam też dostaniesz zasiłek i będziesz żyć za państwowe pieniądze. Zostaw tu wszystko i zaczynaj tam od zera. Uważam za sprawiedliwe jest 500+ tylko dla Ukrainek pracujących ale również tak powinni to zrobić już dawno dla Polaków. Jedno z rodziców powinno pracować. Jak matka samotnie wychowująca dzieci też. Żadnych wyjątków. Koniec w hodowaniem nierobów i patologii bo na to idą moje pieniądze. Ja wychowałam troje dzieci, nie dostałam 500+ bo jak jej wprowadzili moje dzieci były pełnoletnie i żyję
mieszkanka centrum napisał/a:
kartofel
niych wyepiajom do sia gorole
kartofel napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe