Nowe narkotyki: Jakie zagrożenia czekają na młodych?
Wakacje to czas wzmożonej aktywności handlarzy narkotykami oraz prób ich zażywania. Dlatego też ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach pn. "Nowe Narkotyki, Nowe Zagrożenia".
Cel akcji: zapobieganie uzależnieniom
Głównym celem Akcji jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode. Akcja skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 15-30 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodziców/opiekunów, studentów uczelni wyższych, a także organizatorów wypoczynku zimowego i letniego.
Niebezpieczeństwa nowych narkotyków
Nowe narkotyki są groźną trucizną, na jaką narażeni są młodzi ludzie, prowadzą douzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów. Nowe narkotyki, choć sprzedawane jako ten sam produkt lub substancja, przy każdym kolejnym zakupie mogą mieć inny skład, dlatego nigdy nie wiesz, co zażywasz. Używanie narkotyków w połączeniu z alkoholem i innymi substancjami odurzającymistwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia i życia.
Wysoka toksyczność i ryzyko uszkodzeń organów
Nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością nawet w mikroskopijnych dawkach. Ich użycie łatwo może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego. Prowadzenie pojazdów po zażyciu jakichkolwiek narkotyków to śmiertelna pułapka, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców i pasażerów, ale także innych osób na drodze.
Jak postępować w wyniku zagrożenia?
Objawy zatrucia nowymi narkotykami, takie jak m.in.: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego. W takich sytuacjach zadzwoń pod numer 112.
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Do czasu przybycia pogotowia udziel pierwszej pomocy przedmedycznej: w przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech, w przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy), w przypadku pobudzenia zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego, pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego, jeśli tylko to możliwe dowiedz się, jakich substancji użył poszkodowany.
Znalezione przy poszkodowanym leki, używki lub opakowania przekaż personelowi medycznemu.
Gdzie szukać pomocy?
- Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej Nowe Narkotyki – Dopalacze 800 060 800 (czynna całą dobę)
- Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990 czynny codziennie w godz. od 16.00-21.00
- Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl
- Zachęcamy także do zerknięcia do poradnika #NoweNarkotyki – SPRAWDŹ TUTAJ
Dodaj komentarz