Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Dziś Środa Popielcowa. Rozpoczynamy Wielki Post

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową. Święto to rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. To czas, kiedy wierni przygotowują się na Wielkanoc.

Środa Popielcowa jest początkiem Wielkiego Postu

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. Ten zwyczaj ma także przypominać katolikom o tym, że - zgodnie z biblijnym przekazem - powstali z prochu i w proch się obrócą.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Od Środy Popielcowej obowiązuje w liturgii kolor fioletowy, w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i organy. Ponadto Kościół zakazuje w tym czasie hucznych zabaw. 40-dniowy czas jest pamiątką czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Od początku wielkiego postu, aż do Wigilii Paschalnej, nie mówi się "Alleluja”. Wierni uczestniczą w każdy piątek w nabożeństwie drogi krzyżowej oraz w niedzielę w gorzkich żalach.

Kogo obowiązuje post?

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego wierzących obowiązuje w czasie Wielkiego Postu wstrzemięźliwość od przyjmowania pokarmów mięsnych. Ponadto katolicy powinni stosować się do postu ścisłego, który zakłada spożywanie trzech posiłków w ciągu dnia, w tym tylko jednym można najeść się do syta. Post obowiązuje wierzących od 18 do 60. roku życia. Z mięsa powinny rezygnować już nastolatkowie mający powyżej 14 lat.

Środa Popielcowa - czy uczestniczenie we mszy świętej jest obowiązkowe?

Choć większość wiernych wybierze się dzisiaj do kościoła, nie jest to święto nakazane. Katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w Mszy. Poza każdą niedzielą obowiązkowe są święta:

  • Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia),
  • Boże Ciało,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • i Boże Narodzenie (25 grudnia).

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe