Wyniki testów świętochłowickich ósmoklasistów są najgorsze w województwie śląskim
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Wyniki testów świętochłowickich ósmoklasistów są najgorsze w województwie śląskim

W województwie śląskim świętochłowiccy uczniowie wypadli najgorzej pod względem uzyskanych punktów na egzaminie ósmoklasisty. Według raportu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, kiepski wynik dotyczy zarówno języka polskiego, jak i matematyki oraz języka obcego. 

Język polski

Przy średniej wyników z języka polskiego w województwie śląskim uplasowanej na poziomie 59,29 proc, średnia dla ósmoklasistów ze Świętochłowic wynosi zaledwie 49,69 proc. W naszym regionie najlepiej wypadł z kolei powiat mikołowski, gdzie uczniowie osiągnęli średnio na egzaminie 62,58 proc. 

Matematyka

Również wyniki testów z matematyki były zdecydowanie niższe. W Świętochłowicach średnia to 37,12 proc., natomiast średnia w całym województwie to 45,67 proc. Najlepiej w tym przedmiocie czuli się uczniowie zBielska-Białej, którzy osiągnęli średni wynik na poziomie 53,52 proc. 

Język angielski

Nie inaczej sprawa ma się z językiem angielskim. Średnia na poziomie województwa to 55,24 proc., w Świętochłowicach jest to jedynie 45,41 proc. Tutaj najlepszy wynik ponownie należy do uczniów Bielska-Białej – 62,95 proc. 

Słabe wyniki świętochłowickich ósmoklasistów skomentowali również przedstawiciele naszego samorządu. 

Wielu twierdzi, że lepiej pewnych tematów nie ruszać, bo "zawsze tak było", bo "po co się narażać pewnym środowiskom", bo przecież polityka "ciepłej wody w kranie" gwarantuje stabilizację. Ale nie po to wybraliście mnie na Prezydenta, żeby było, jak dotychczas. Wyniki egzaminów 8-klasistów pokazują, że odbiegamy poziomem od sąsiadów. Czas to zmienić! - stwierdził Prezydent Miasta Daniel Beger

Do sprawy odniósł się również zastępca prezydenta, Sławomir Pośpiech:

Jeśli ktoś mnie zapyta, czy nasza świętochłowicka oświata potrzebuje zmian, to odpowiem że są one niezbędne. Musimy wspólnie ze wszystkimi środowiskami zaplanować prawdziwą reformę. Kolejne dramatycznie słabe wyniki egzaminów (tym razem ósmoklasistów) tylko to potwierdzają. Kontynuując od lat te same działania nie osiągniemy innych rezultatów - napisał na swoim profilu facebookowym Sławomir Pośpiech. 

Wyniki uczniów kończących szkołę podstawową mogą pozostawiać wiele do życzenia, w najbliższej przyszłości dowiemy się też zapewne, jakie konkretne działania chcą przedsięwziąć władze miasta, aby w kolejnych latach poprawić jakość edukacji w naszych szkołach. Warto jednak przy tym wspomnieć, że z zdecydowanie lepiej na tle województwa wypadli świętochłowiccy maturzyści, którzy uplasowali się na 7. miejscu pod względem najwyższej zdawalności w regionie. 

Więcej na ten temat w artykule: Matura 2020. Sprawdź, jak poradzili sobie uczniowie świętochłowickich szkół!

Autor
Wojciech Kocjan

Komentarze (41) DODAJ

Że świon
Jacy rodzice takie dzieci
Że świon napisał/a:
boluś
Lubią Świony!choć za miedzy!ale sporo dzieciństwa spyndzioł u wos. I u wos kiej żech zaczął robić spotkoł najbarzij kumatych ludzi w życiu. Nauczyli mnie roboty opowiedzieli jak boło przed wojną ostudzili [...]iarza! . I uszanowali łebka kiery im niy dorastoł do pięt .Zamiast pieprzyć gupoty zadbejcie o swoje dziecka. I swoich somsiadów kierzy niy zawsze majom lepiej.
boluś napisał/a:
krul zygmunt iv karafka
E tam podstawówka. Jak matura dobrze poszła, to nie ma źle :)
krul zygmunt iv karafka napisał/a:
mieszkaniec
A co znaczą słowa prezydenta ,,nie po to wybraliście mnie na prezydenta żeby bylo jak dotychczas,,czyli jak było ?
mieszkaniec napisał/a:
bezsens
Właśnie! Co ma wladza do tak złożonego problemu jak- aspiracje, podejcie rodziców, intelekt dzieciaków,wysiłki nauczycieli etc jak i przypadek złego wyniku w tym roku? Co zrobi? Gdyby to było takie proste wlać oliwy hihi
bezsens napisał/a:
mieszkanka
haha, ano właśnie, Beger chciał znowu uderzyć w ,,delfina" zapominając że na stołku jest już prawie dwa lata
mieszkanka napisał/a:
obserwator
W naszym mieście upadek tradycyjnych autorytetów i świata wartości jest niestety powszechny. Dzieci żyją obecnie w zupełnie innym świecie, niż ich rodzice (poprzednie pokolenia), do tego są "pochłaniaczami" medialnej popkultury, która pokazuje, że lans i niewymagający dojrzałości, ciężkiej pracy, książek czy nauki model życia jest na topie. Nie liczy się wiedza, ale to co musisz mieć, aby osiągnąć popularność wśród rówieśników.
obserwator napisał/a:
prezes
Zdecydowane działania. Wymiana kadry dyrektorskiej która goni za karierami ,kasą i budują swoje rancza, domy, wypasione wczasy a to wszystko z tych ich głodowych jak mówią pensji. Wynagrodzenie powinno być uzależnione od wyników jak w każdym innym zawodzie, nie sprawdzasz się to do galeri handlowej na kasjera
prezes napisał/a:
mieszkaniec
Prezesie jesli ktoś ma wypasiony dom i wczasy to na pewno nie za ukradzione pieniądze A jeśli zazdrościsz to weź kredyt sprzedaj mieszkanie wybuduj dom i jedź na wypasione wakacje
mieszkaniec napisał/a:
john
Hihihi
john napisał/a:
mieszkaniec
Zaraz będą słowa oburzenia że przeciętnie nauczyciel zarabia 2000xl HAHA
mieszkaniec napisał/a:
dickens
jacy nauczyciele tacy uczniowie czyli słabi
dickens napisał/a:
mieszkaniec
Nie rozumiem słów,,żeby było jak dotychczas,, proszę mnie znów oswiecic
mieszkaniec napisał/a:
mama
Gratuluję nauczycielom, a przede wszystkim uczniom Szk. Podst. Nr 1, zwłaszcza wyniku z testu - matematyki, napisaliście lepiej niż średnia naszego województwa. Szczególnie, że dzień wcześniej dowiedzieliście się, że przez koronawirusa pracownika szkoły, pisaliście w Szkole nr 5, zatem dodatkowy stres. Brawo WY!
mama napisał/a:
raf79
Pandemia i zdalna nauka w Świętochłowicach raczej nie służyła, szczególnie tym słabym uczniom. Ich chyba sporo? Pytanie - test to kilka godzin w wyznaczonym dniu - a jak ta statystyka ma się do ocen uczniów? Może mamy dużo z dwójkami a mało z szóstkami? To wtedy tak będzie.
raf79 napisał/a:
hugonka
No nie ma co się przejmować tą statystyką. Jaki dom i ambicje rodziców, takie najczęściej dzieci! A wiemy jakich mamy mieszkańców? Zrobił ktoś analizę ile ludzi korzystało (przed 500+) z opieki? To się by pokryło? I cudów nie ma, jak dzieciak mało zdolny, w domu czasami awantury, alkohol, a rodzice nie umieją pisać bez błędów, obliczyć ułamki czy nawet %kredytu:( W życiu nie dadzą kasy na korepetycje. A inne miasta bogatsze i część rodziców tak sobie radzi, choć widać, że to tragiczny system nauki w kraju, wręcz skandal, by w podstawówce uczeń miał za dużo i za trudne zadania! Dlaczego nie piszecie, że są szkoły i dzieci, które napisały lepiej niż kraju średnia? Jestem dumna z wnuczki, a kończyła ósemkę! Zdolni i pracowici uczniowie też są! Ich nagradzać i o nich pisać! A o tych słabych też, ale że często idą do pracy, są dobrymi fachowcami i po "ucieczce z domu" żyją lepiej niż ich rodzice, mimo daremnego wyniku na teście ;) Gratuluję głosu osobie po sp3 i LO Rej - zatem to dowód, że jest też OK :)
hugonka napisał/a:
gość
święte słowa! to nie wina szkół, systemu nauczania , czy zdalnego nauczania. świętochłowicie szkoły zawsze były biedne , bo miasto było biedne. pamiętam jak poprzednik delfina mówił , że nie pozwoli zamknąć żadnej szkoły w świonach i nie zamknął, ale jak te szkoły wyglądały? sam widziałem na chropaczowie szkołę . ale ja upatrywałbym poziom młodzieży w ich przodkach , nie tylko rodzicach. w 1920 roku świony miały największy udział ze śląskich miast tych , któzy chcieli zbiednieć w jeden dzień trzykrotnie. nie kto inny , ale to świętochłowiczanie chcieli mieć prezydenta tymińskiego, patrząc dzisiaj na społeczeństwo świętochłowic i o to jak nastawione jest do pracy...... sorry , ale młodzież nie ma wzorców żadnych. żyjemy w czasach kiedy do pracy można dojeżdzać nawet wiele kilometrów , ja mam ponad 20 , syn blisko 70 , w świonach mamy jedną z najwyższych stóp bezrobocia w rejonie. nie ma pracy? jest! firmy świętochłowickie raz , ale pamiętajmy , że obok jest chorzów , bytom , ruda śl. 5 - 8 km dalej katowice , siemianowice i zabrze...... wszystkie te miasta mają mniej bezrobotnych , chorzów to nawet o połowę. w chorzowie , katowicach czy zabrzy przedsiębiorstwa cierpią na niedobór pracowników, ba! w naszej firmie też jest jak na wielkość firmy sporo wakatów . gdzie są bezrobotni ze świon? w opsie po daj! daj! !!!!
gość napisał/a:
maks
A jaka to firma i jakie stawki oferujecie?
maks napisał/a:
goŚĆ
To miasto matołków. W każdej dziedzinie.
goŚĆ napisał/a:
ddd
Fakt miasto matołów, ćpunów i wszelkiego rodzaju patologii więc nie ma się co dziwić
ddd napisał/a:
....
Miasto matołów? A Ty skąd jesteś gorolu że tak mówisz?...
.... napisał/a:
tu jo
Wal się
tu jo napisał/a:
kaka
Wyszło zdalne nauczanie i zrzucanie nauki na rodziców w domach. Pytanie nasuwa się samo jak rodzic z wykształceniem podstawowym ma dziecko w domu nauczyć jak wytłumaczyć jak sam ma problem z czytaniem pisaniem
kaka napisał/a:
ehhh
Świętochłowice to nie jest miasto samych rodziców z podstawowym. Jeśli jest to winą zdalnego nauczania to powinniśmy mieć wyniki jak inne miasta, bo wszędzie jest jakaś patola. To najwyraźniej jest wina kadry nauczycielskiej. W szczególności, że do egzaminu dzieci powinny się przygotowywać dłużej niż pół roku przed egzaminem, a chciałbym przypomnieć, że zdalne nauczanie było od marca jedynie.
ehhh napisał/a:
gość
ehhh wytłumacz mi proszę dlaczego w naszym mieście jest najwięcej nierobów w okolicy? bezrobocie dwa razy wyższe od sąsiednich miast , gdzie praca czeka i można dojechać tramwajem , autobusem , pociągiem a nawet dojść pieszo np. z takiej zgody kilkaset metrów do firm szukających ludzi na frynie. ci dorośli właśnie mają dzieci , które nie są zainteresowane swoją przyszłością , bo po co?
gość napisał/a:
jan
To samo było w gimnazjach, czyli problem jest od "nastu" lat także w szkołach średnich. Poprzedni prezydent miał pomysł na poprawę sytuacji poprzez wprowadzenie języka chińskiego. Wyjściem jest wprowadzenie odpowiedniego programu naprawczego o CZYSTKA w kadrze kierowniczej.
jan napisał/a:
gość
robociarskość i prostackość świon wychodzi już na teście w podstawówce..... jak w tym mieście ma być dobrze , jak młodym nie chce się uczyć , a starzy nigdy nie mają kursu kolizyjnego z pracą? ale mogą półanalfabeci głosować i wybierać władzę miejską , krajową.... idiokracja pełną gębą!
gość napisał/a:
am
Pieprzysz gupoty.
am napisał/a:
gość
a teraz może coś merytorycznie ? czy wychodzi z ciebie robociarskość i półanalfabetyzm?
gość napisał/a:
aneta
Jestem po świętochłowickiej podstawówce i liceum. Ukończyłam SP3 im. Henryka Sienkiewicza w starej lokalizacji oraz II LO im. Mikołaja Reja również w starej lokalizacji. Bolączką świętochłowickich dzieci jest często kiepska znajomość języka ojczystego. Ponieważ w wielu domach używa się do komunikacji naszej pięknej gwary. Należy dzieci zachęcać do czytania, każdym dostępnym sposobem, oglądania wartościowych filmów, by oswoić je z akcentem. One nie są głupsze, nie są gorsze, ani bardziej leniwe. Często po prostu nie rozumieją. Po studiach pracowałam w banku, gdy dochodziło do koniecznej rozmowy telefonicznej z pracownikiem centrali banku dorośli ludzie nie potrafili się wysłowić. Dostęp do kultury i czytanie, to dla nich konieczność. Uważam, że tak im to powinno zostać przedstawione. Jeżeli chcecie w życiu zdobyć dobre wykształcenie, a co za tym idzie dobrze płatną pracę musicie tak jak inne dzieci w Polsce umieć się pięknie wysłowić. Wasza gwara jest dobrem, które warto pielęgnować, bo to sprawia, że świat jest różnorodny, ale lekarz, prawnik, policjant, pielęgniarka, nauczyciel, urzędnik musi umieć porozmawiać i przekazać informacje wszystkim ludziom. To samo dotyczy nauki języka obcego, to często warunek konieczny do uzyskania dobrej posady. Najlepszym sposobem byłby konkurs na czytelnictwo i dzienniczek przeczytanych książek np.: w postaci bloga, vloga, zeszytu, w którym nagrodą byłaby zagraniczna wycieczka. Żeby dzieci zobaczyły, po co się tego języka obcego uczyć. Dobra znajomość polszczyzny to lepsze zrozumienie zadań z matematyki. Polszczyzna i motywacja. Reszta jest po stronie nauczycieli. Pozdrawiam serdecznie z Warszawy. Tysz poradza godać i z mojom mamom godomy ino po ślonsku. Powodzenia dzieci, powodzenia Panie Prezydencie.
aneta napisał/a:
hanysek
Totalna bzdura. Wstydem jest to, że sami Ślazacy, zamiast pielęgnować i bogacić język śląski, wstydzą się go, a dzieje się tak, ponieważ często karano dzieci i młodzież za jego stosowanie w szkołach. Osobiście j. polski zawsze traktowałem jako język obcy, a ojczystym była i jest wyłącznie śląszczyzna, którą staram się doskonalić dzięki internetowi (pisownia, nowe słowa). Połowa mojej rodziny posiada wyższe wykształcenie i nigdy nie miała problemów z wysławianiem się w żadnym ze wspomnianych języków. Problemu z wynikami upatrywałbym raczej w postępującym lenistwie i wygodnictwie uczniów, a także zrzucaniu części odpowiedzialności na rodziców. Język śląski natomiast powinien być wprowadzony do szkół, nie tylko po to, aby się rozwijać, ale przede wszystkim żeby podtrzymywać wyjątkowość naszego małego Hajmatu. Oczywiście byłby językiem dla chętnych, dodatkowym.
hanysek napisał/a:
zefel
To nie jest wina rozmawiania gwarą tylko tego, że dzieci i rodzice w ogóle nie rozmawiają ze sobą a także ciągłe przesiadywanie przed komputerem, z nosem w smartfonach a zamiast czytać słuchają audiobooków. Ja ukończyłem technikum w roku 1992 a u mnie w domu mówiło się i mówi do dziś gwarą. Z kolegami i koleżankami też rozmawialiśmy "po naszymu". Na mieście także słyszało się gwarę. Dziś, idąc ulicami Świętochłowic bardzo rzadko słyszę młodych ludzi mówiących gwarą. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że młodzi lidzie nawet pisząc w internecie nie korzystają z narzędzi do sprawdzania pisowni. My mieliśmy do dyspozycji słownik ortograficzny w formie książkowej. Niestety niejednokrotnie dotyczy to także redaktorów portali informacyjnych. Pozdrowiynia ze Świyntochlowic.
zefel napisał/a:
mgr.
Po co ten nacisk ze dziś każdy musi skończyć studia? Później taki co drugi kształconygłąb zostaje kierownikiem czy wyżej tylko dlatego że wykół dyplom przeważnie na prywatnej uczelni. Albo takie ananasy po tym jak się szczycą jaką to renomowana uczelnię skończyli wykładają się na pierwszym pytaniu np w milionerach i to na pytaniu związane z tematem uczelni która ukończyli. No ale dziś każdy z dyplomem jest mONdry, inteligentniejszy, lepszy :D
mgr. napisał/a:
aaa
Za to pisać po Śląsku nie potrafisz
aaa napisał/a:
anna
a Ty po polsku bo nazwa języka powinna być z malej litery.
anna napisał/a:
avicenna
zmienic kadre! na młodą, co im się chce.
avicenna napisał/a:
mieszkaniec
Młodej kadrze się chce ale na poziomie uniwersytecki
mieszkaniec napisał/a:
mieszkaniec
Ogólnie rzecz biorąc pracowników z pasją to malo
mieszkaniec napisał/a:
ona
nauczyciele anie rodzice się za uczniów uczyć nie będą, jak się im nie chce uczyć to do roboty, pokolenie internetów, smartfonów i facebooków
ona napisał/a:
mieszkaniec
Pokolenie kopiuj/wklej.Pokolenie głąbów.
mieszkaniec napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe