Nieoczywiste pomysły na wplecenie zieleni w miejski krajobraz. Powstały 4 projekty
Nieoczywiste pomysły na wplecenie zieleni w miejski krajobraz. Powstały 4 projekty
Nieoczywiste pomysły na wplecenie zieleni w miejski krajobraz. Powstały 4 projekty
Nieoczywiste pomysły na wplecenie zieleni w miejski krajobraz. Powstały 4 projekty
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Nieoczywiste pomysły na wplecenie zieleni w miejski krajobraz. Powstały 4 projekty

Władze Świętochłowic podpisały deklarację z firmą INVESTEKO S.A., na podstawie której w mieście pojawi się więcej zieleni. Prezydent podzielił się projektami adaptacji infrastruktury miejskiej do zmian klimatu w swoich mediach społecznościowych.

4 wyjątkowe projekty

Projekty opublikowane w sieci przez prezydenta mają zademonstrować możliwości w zakresie adaptowania infrastruktury miejskiej do zmian klimatu z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie. W 4 miejscach w mieście pojawią się miniwdrożenia zieleni w miejski krajobraz. 

Gdzie się zazieleni?

  • Wieże KWK Polska – na gabionach i elewacji z siatki pojawią się pnącza, a żwir na dachu budynku zastąpi zieleń.
  • Działki gminne za Wieżami KWK Polska – powstaną na nich mikrolas i ogród deszczowy
  • Tereny przy Muzeum Powstań Śląskich – powstaną łąka kwietna i ogród deszczowy
  • Plac przed Miejską Biblioteką Publiczną w Piaśnikach – nastąpi zmiana aranżacji placu poprzez zwiększenie terenu zieleni, wprowadzenie zieleni wysokiej i krzewów oddzielających od ulicy, dodanie ławek z recyklingu, wykreowanie miejsca odpoczynku dla użytkowników biblioteki. Na placu będą mogły odbywać się zajęcia na świeżym powietrzu i kiermasze książki.

Jak oceniacie projekty miniwdrożeń zieleni w mieście? Dajcie znać w komentarzach!

Walka z betonozą

"Betonoza" to zjawisko, które coraz częściej obserwuje się w polskich miastach. Polega ono na nadmiernym zagęszczeniu zabudowy mieszkaniowej, przemysłowej i komercyjnej, co prowadzi do dominacji betonu i szkła nad zielenią oraz przestrzeniami publicznymi. Przez to ogranicza się dostęp do terenów rekreacyjnych i przestrzeni zielonych. Zjawisko to ma negatywny wpływ na jakość życia mieszkańców, prowadząc do wzrostu poziomu hałasu, zanieczyszczenia powietrza oraz pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

Od dłuższego czasu władze polskich miast prowadzą walkę ze zjawiskiem „betonozy”. Stawiają na tworzenie terenów zielonych w postaci zieleńców, parków i skwerów, aby mieszkańcy mogli spędzać czas wolny na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. 

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / FB Daniel Beger

Komentarze (4) DODAJ

marian57
Każda zamiana betonu na zieleń jest godna pochwały ale dlaczego tylko 4 lokalizacje a jaki pomysł na teren u zbiegu ulic karpackiej i stawowej ? zamiast zieleni kolejny blok = wzmożony ruch kołowy , dodatkowy beton , wycięto już kilkadziesiąt drzew które inwestor posadzi gdzieś ? nie w tej okolicy ! co z terenem przy łagiewnickiej przy pomniku ? aż się prosi aby tam dołożyć drzew i uporządkować teren . Pan Beger spaceruje z dziećmi i żoną po Skałce wśród smrodzących aut więc bród i smród mu nie przeszkadza a po Chropaczowie spaceruje ? Wątpię !
marian57 napisał/a:
autochton
Tam kaj zielōno bydzie jeszcze barzi zielōno, a auta dali bydōm parkŏwać na trownikach pod blŏkami. Policyjŏ ani strażoki miejskie, duszcie rupy!
autochton napisał/a:
gienek
Bardzo dobry pomysł.
gienek napisał/a:
gość
znaczy co? zazieleniać zielone? sorry! dla mnie to przewał.
gość napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe