Świętochłowice upamiętnią Krzysztofa Zaleskiego. Kim był znany świętochłowiczanin?
Dodano:
Czas czytania: 5 min.

Świętochłowice upamiętnią Krzysztofa Zaleskiego. Kim był znany świętochłowiczanin?

Krzysztof Zaleski, znany aktor i reżyser filmowy, urodził się w Świętochłowicach. Stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic” proponuje, aby popularny artysta został upamiętniony w swoim rodzinnym mieście. 

Znany aktor i reżyser Krzysztof Zaleski był świętochłowiczaninem

Dlaczego akurat teraz pomyślano o upamiętnieniu reżysera? W 2023 roku przypada 75. Rocznica jego urodzin i 15. rocznica jego śmierci.

- W najbliższych miesiącach wiele będzie się działo w związku z tą inicjatywą odbędą się spotkania z rodziną Pana Krzysztofa, przeprowadzimy prace nad odpowiednią uchwałą, ale przede wszystkim będziemy przybliżać mieszkańcom postać Krzysztofa Zaleskiego, oraz będziemy promować Świętochłowice w całym kraju jako rodzinne miasto tego kultowego aktora – zapowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia „Razem dla Świętochłowic”.

 

 

Stowarzyszenie podjęło już kroki zmierzające do upamiętnienia Krzysztofa Zalewskiego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Dariusz Jurczyk. Niedawno spotkał się w Warszawie z najbliższą rodziną artysty. Rozmawiał wówczas z jego synem Janem Zaleskim oraz małżonką Marią Pakulnis, aktorką filmową i teatralną.

- Pani Maria przybliżyła biografię męża, pokazała rodzinne pamiątki oraz zdjęcia.. Ale, co najważniejsze, wyraziła słowa uznania za chęć upamiętnienia jej małżonka w miejscu urodzenia i zadeklarowała swoje wsparcie dla tej inicjatywy. Z jej pomocą z pewnością uda nam się dotrzeć do szerszej liczby odbiorców z informacją, że kultowy aktor, reżyser, scenarzysta urodził się właśnie w naszym mieście - w Świętochłowicach – poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia „Razem dla Świętochłowic”.

 

 

Kim był Krzysztof Zaleski?

Urodzony w 1948 roku w Świętochłowicach Krzysztof Zaleski był jednym z najwybitniejszych młodych twórców teatru polskiego na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Pracował jako reżyserii zarówno w teatrach, jak i w telewizji. Współpracował z warszawskim Teatrem Współczesnym, gdzie reżyserował „Świecznik de Musseta” (1979), „Smoka” E. Szwarca (1983), „Mahagonny” Brechta/Weilla (1982), „Ślub Gombrowicza” (1983), a także słynny musical według scenariusza napisanego wspólnie z Agnieszką Osiecką „Niech no tylko zakwitną jabłonie” (1984).

Pracował także w Teatrze Dramatycznym, gdzie z kolei w 1983 roku wystawiono „Księdza Marka” Słowackiego w jego adaptacji i reżyserii, czy w Teatrze Ateneum, gdzie prezentowano „Skąpca” Moliera, „Rewizora” Gogola i „Pan Inspektor przyszedł” w jego reżyserii. A dla Teatru Muzycznego Roma wyreżyserował „Cohena”.

Współpraca z Teatrem Telewizji przyniosła z kolei takie realizacje jak chociażby: „Sprawa Stawrogina” Dostojewskiego, „Cyrano de Bergerac” Rostanda, „Chińska kokaina” Bułhakowa, „Już tylko sen Eustachego” Rylskiego, „Rysa” Mossakowskiego czy „Parady” Potockiego. Dwa lata przed śmiercią został dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a w 2007 powierzono mu funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia. Zmarł 20 października 2008 roku i spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Autor / Źródło
Magdalena Majeranek / Stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic”

Komentarze (21) DODAJ

dziadek k.
dobry aktor
dziadek k. napisał/a:
déjà vu
to nie ślonzok ino gorol tu sie moze urodziil a potem zwiał do śtolycy nic go ze świonami w sumie nie wiązało
déjà vu napisał/a:
feliks roman
A powinien iść do pracy we florianie. Ale najpierw studia w zakładowej uczelni przy plantach.
feliks roman napisał/a:
kuna
Bo gdyby został,to byłby taki cwokiem jak ty. A slonskosc, to nie rasa.
kuna napisał/a:
ylzokel przi delufce
Urodzili się też: Egon Franke (złoty, srebrny i brązowy medalista w 3-ch olimpiadach, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata, szermierz).Leszek Skorupa (olimpijczyk, mistrz Polski, 1-szy wicemistrz Europy i świata, 3-krotny rekordzista Polski, ciężarowiec)
ylzokel przi delufce napisał/a:
autochton
Kto dzisiaj zna nazwisko God /Got/ piłkarza Śląska Świętochłowice najlepszego strzelca na olimpiadzie w Berlinie w 1936r. Wygraliśmy z Węgrami i Anglią .God zdobył historyczną pierwszą dla Polski olimpijską bramkę na olimpiadzie. Nie uszanowano nawet jego nazwiska, w kronikach PZPN nazwano GO Gad.
autochton napisał/a:
mieszkaniec
Jak ciemnota nie interesuje się poprawną formą nazwiska to potem tak jest
mieszkaniec napisał/a:
ylzokel przi delufce
Gdyby nie umarł (lat temu popełnił samobójstwo) to bym nie wiedział, że taki aktor i reżyser istnieje.
ylzokel przi delufce napisał/a:
mieszkaniec
Karcz ma stołek to wiadomo kto może zostać świętym
mieszkaniec napisał/a:
graf von habenix
To chyba jakis krewny prezydenta ukrainy dlatego trzeba Pomnik postawic haha
graf von habenix napisał/a:
jorg
Bez sensu. Jestem przeciwny.
jorg napisał/a:
onkel franz
moje bajtle tysz we świonach rodzone i wielke G....z tego momy
onkel franz napisał/a:
hanusss
Kurde jo tyż się urodził tukej i co i nic
hanusss napisał/a:
autochton
Samo urodzenie w Świętochłowicach to jeszcze mało .Napiszcie co zrobił w promowaniu miasta , kiedy i gdzie występował w Świętochłowicach .
autochton napisał/a:
zefel
Ale atrakcja. To Stowarzyszenie już chyba nie ma co robić.
zefel napisał/a:
Świętochłowiczanin
W Świętochłowicach urodzili się również: M. Breguła ( lider zespołu Univers), J.Bartel (aktorka), K. Hanke ( z Kabaretu Rak), G. Bułka ( aktorka).
Świętochłowiczanin napisał/a:
janusz
Już wiele lat temu pisał o nich i o innych w książce "Filmowe Świętochłowice" pan Marian Piegza. A teraz wielkie odkrycie.
janusz napisał/a:
autochtōn
... a także kilka osób o niemieckich nazwiskach, o których POPiS-landia nie chce pamiętać z wiadomych względów. Dla nich śląscy Niemcy nigdy nie istnieli, choćby i byli laureatami Nagrody Nobla. Taki kraj, tacy ludzie.
autochtōn napisał/a:
robertt
Nagroda Nobla już dawno zeszła na psy to może i lepiej jak nikt jej nie otrzyma
robertt napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe