Uczestnicy Marszu na Zgodę upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA]
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Uczestnicy Marszu na Zgodę upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA]

Dziś, 27 stycznia, z Katowic do Świętochłowic przeszedł Marsz na Zgodę, upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej. Wydarzenie po raz kolejny zostało zorganizowane z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska.

Ku pamięci poległych

Uczestnicy marszu spotkali się na placu Wolności w Katowicach, aby wspólnie o 12:00 wyruszyć w stronę bramy byłego obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach. Celem marszu było uczczenie pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej, do której doszło zimą 1945 roku. W tym okrutnym czasie Ślązacy byli represjonowani na różne, często sadystyczne sposoby.

- Pod pojęciem Tragedii Górnośląskiej większość historyków regionalnych rozumie szereg represji, jakich doświadczyli w roku 1945 i latach późniejszych cywilni mieszkańcy Górnego Śląska. Za zbrodniczymi i masowymi aktami stała wkraczająca do kraju Armia Czerwona, a później władze komunistyczne: sowieckie, jak i polskie. Przejście linii frontu wschodniego wiązało się z licznymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją dziedzictwa kulturowego. Polityka nowej komunistycznej administracji, polegająca na budowie państwa jednolitego etnicznie otworzyła drogę ku ponownemu otwarciu obozów i miejsc odosobnienia, deportacjom do Związku Sowieckiego oraz wysiedleniom Ślązaków uznanych za Niemców - czytamy na stronie RAŚ.

Uczestnicy marszu pokonali ponad 10-kilometrową trasę podobną do tej, którą w 1945 roku przemierzyli pierwsi więźniowie, którzy zmierzali do obozu. W uroczystościach przy bramie obozu udział wzięli przedstawiciele śląskich miast, m.in. prezydent Świętochłowic Daniel Beger i wiceprezydent Aleksandra Poloczek, prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, a także przedstawiciele sejmiku wojewódzkiego w postaci m.in. Urszuli Koszutskiej. Podczas wydarzenia przemawiał również europoseł Łukasz Kohut, który walczy o śląską tradycję i kulturę. Przedstawicielstwa złożyły przy tablicach upamiętniających ofiary znicze oraz kwiaty.

Ruch Autonomii Śląska, aby kultywować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, od 2009 roku organizuje „Marsz na Zgodę”.

Autor / Źródło
Magdalena Świerczek / RAŚ

Komentarze (5) DODAJ

bambik
Co Bartosz K. I Dawid K. tam robia przeca siedza w wiezieniu??? Przepustka czy jak???
bambik napisał/a:
amiga
Dawid też przyszedł się lansować.
amiga napisał/a:
jan
Ależ Kohut jest na zdjęciach rozbawiony. Prawdziwa "kultura"
jan napisał/a:
stefan
Kohut to karierowicz, wielka pomyłka w Europarlamencie.
stefan napisał/a:
dziadek k.
po co prziszoł zdrajca Kogut? nojpiyrw głosuje w unii przeciw Polsce a potym sie lansuje przed kamerami
dziadek k. napisał/a:

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe